Nabourat se do špatně zabezpečené Wi-Fi sítě je jednodušší, než byste možná čekali. Na internetu se objevuje spousta návodů, postupů a nástrojů, které nabourání do bezdrátových sítí zjednodušují i pro počítačové laiky. Nenechte nic náhodě a postarejte se o zabezpečení vaší Wi-Fi.

Proč je dobré na svou síť nikoho nepustit

Pokud jste připojeni na Wi-Fi, je důležité si uvědomit, že komunikace mezi vaším počítačem (případně mobilním telefonem) a internetem poletují pomocí bezdrátového vlnění všude kolem vás a je možné je zachytit při dobré viditelnosti i na relativně velkou vzdálenost. Kdokoliv bude na vaší síti připojen, může všechna tato data „odposlouchávat“, ukládat a analyzovat, aniž byste měli šanci zjistit, že se tak děje.

Pokud data mezi vaším prohlížečem a servery na internetu nejsou šifrovaná, může si takový útočník číst zprávy, které posíláte nebo hesla, která zadáváte do formulářů. Jejich zneužití pak může napáchat velké škody.

Zvolte správné zabezpečení

Jednou ze slabin Wi-Fi sítí je nedostatečné zabezpečení pomocí protokolu WEB. Zjištění hesla k síti, zabezpečené tímto protokolem je dnes otázkou maximálně několika minut a tak Wi-Fi chráněná pomocí WEB se nedá považovat za zabezpečenou. Všechny současné routery naštěstí umí používat kvalitnější protokol WPA2 (například v kombinaci s šifrováním AES). Nabourání do takto zabezpečené sítě již tak jednoduché není.

Ve webovém rozhraní vašeho routeru najdete nastavení zabezpečení většinou v nastavení bezdrátové sítě (wireless settings) nebo zabezpečení (security).

ES_Vseobecne_podminky_2016-07užívejte kvalitní hesla

Pokud máte bezdrátovou síť zabezpečenou pomocí WPA2, musí případný útočník hledat jinou cestu, jak se do sítě připojit. Stále může zachytávat a ukládat data, která se pomocí Wi-Fi šíří vzduchem kolem vás, díky šifrování je ale nedokáže přečíst. Může se pokusit uhádnout heslo a pomocí něho data rozšifrovat. Určitě tedy jako heslo nepoužívejte slova, který se dají najít ve slovníku a délka hesla by měla být alespoň 12 znaků.

TIP: I zapamatovatelná hesla mohou být bezpečná. Například heslo „Koupim v Praze 27 rohliku.“ si zapamatujete snadno a přitom obsahuje velká i malá písmena, číslice a speciální znaky (mezera a tečka). Takové heslo je bezpečnější než například UDh-en83jd*I3

Vypněte WPS

WPS neboli Wi-Fi Protected Setup slouží k jednoduššímu připojení zařízení do Wi-Fi sítě, aniž byste museli zadávat složité heslo, kterým je Wi-Fi síť jinak chráněná. Používá například pro připojení tiskáren a dalších zařízení využívajících Wi-Fi, které nemají displej a klávesnici. WPS ale není příliš bezpečné a uhodnout PIN, který router během připojení nového zařízení do sítě používá, není nikterak složité.

Současné routery sice přidávají k systému WPS dodatečné ochrany, které tento způsob útoku zesložiťují, přesto pokud WPS nepotřebujete aktivně využívat, ho doporučuji raději vypnout.

Změňte standardní nastavení z výroby

Spousta uživatelů si koupí router nebo ho dostane od poskytovatele, a když po zapojení vše funguje, o další nastavení se nestarají. Standardní nastavení z výroby jsou však většinou stejná pro všechna zařízení shodného typu a není těžké je uhádnout. To poskytuje útočníkům další výhodu.

Nedávno se například ukázalo, že Wi-Fi routery od společnosti UPC mají standardně nastavený název sítě (ve tvaru UPC123456), ze kterého se dá zpětně zjistit heslo, které mají tyto routery z výroby nastaveno. Síť každého uživatele, který si nastavení nezmění, je tak vystavena útočníkům napospas.

My u Eurosignalu vám s nastavením a zabezpečením routeru pomůžeme. Náš vyškolený technik každému uživateli nastaví router podle jeho přání a dohlédne na dobré zabezpečení. A pokud byste v budoucnu měli pocit, že jste se stali terčem útoku, neváhejte se ozvat na naší technickou podporu.

TIP: Jak zabezpečit svou domácí síť se dozvíte v dalším článku.