Pokud máte doma Wi-Fi router, pomocí kterého se připojujete k internetu, pravděpodobně již máte vytvořenou také domácí síť. Není to nic komplikovaného, routery jsou takto nastaveny většinou již z výroby a není potřeba nic složitě měnit. Díky tomu můžete nejen připojit více různých zařízení k internetu (notebook, mobilní telefon, tablet), ale můžete využívat také toho, že vaše jednotlivá zařízení mohou komunikovat mezi sebou, po kabelu i přes Wi-Fi.

Sdílejte data ze všech koutů domácnosti

Domácí síť je ideálním prostředkem pro sdílení dat mezi zařízeními a uživateli v domácnosti. Pokud do sítě připojíte síťový disk (běžně dostupné zařízení prodávané v obchodech s počítačovým vybavením a elektronikou) a nastavíte mu sdílené složky nebo nasdílíte adresář z vašeho počítače, ostatní uživatelé (a jejich zařízení) budou mít tento úložný prostor a data na něm k dispozici.

Toto řešení se hodí zejména pro zálohování, nahrávání a promítání fotek, přehrávání filmů na chytré televizi nebo sdílení pracovních dat.

TIP: Pro zálohování dat na sdílené úložiště vyzkoušejte free aplikaci Cobian Backup

Využijte pohodlí síťové tiskárny

Podobně můžete využívat síťových tiskáren, které se dnes dokáží k síti připojit často i bezdrátově přes Wi-Fi. Tisknout můžete rovnou z mobilu, počítače či notebooku na tiskárně, které je třeba v jiné místnosti nebo patře vašeho domu či kanceláře. K tiskárně mohou mít přístup všichni uživatelé připojení na domácí síti.

Vaše data mohou být dostupná i přes internet

Moderní routery dokáží zpřístupnit data ve vaší síti také přes internet, samozřejmě pouze v případě, že to dovolíte. To je výhodné, pokud občas pracujete z domova nebo chcete vaší babičce ukázat nové fotografie, které máte uložené na síťovém disku doma.

Aby vše fungovalo jak má, je potřeba provést specifické nastavení na vašem routeru a nechat si od poskytovatele přidělit veřejnou IP adresu. U nás je k dispozici bez problémů na požádání za 50 korun měsíčně.

Pomocí vzdálené plochy či specializovaných aplikací lze přes internet dokonce přímo pracovat na vašem počítači či notebooku, jako byte seděli u něho.

TIP: Pro práci na domácím počítači vzdáleně přes internet zkuste například aplikace Teamviewer nebo LogMeIn, které nevyžadují žádné nastavení na routeru

Připojte na síť celou domácnost

V současné době získávají oblibu specializované sety takzvané chytré domácnosti. Díky tomu můžete k vaší síti připojit ovládání elektrických zásuvek a spotřebičů, bezpečnostních kamer, topení nebo otevírání oken. Následně pak můžete pomocí aplikace v telefonu nebo na počítači mít celou domácnost pod kontrolou.

Komu by se nelíbilo si v zimě zatopit hodinu předtím, než dorazí domů nebo mít možnost sledovat a regulovat spotřebu energie jednotlivých domácích spotřebičů.

Nezapomeňte na zabezpečení domácí sítě

Právě kvůli širokým možnostem využití domácí sítě nepodceňujte její zabezpečení. Důležité je pravidelně aktualizovat firmware vašeho routeru a dodržovat základní zásady bezpečnosti. Wi-Fi síť by měla mít nastavené šifrování (na routeru se nastavuje nejčastěji jako protokol WPA/WPA2) pomocí bezpečného a dostatečně dlouhého hesla.

Doporučujeme také na routeru vypnout službu WPS (zjednodušený způsob připojení do sítě bez potřeby hesla), jejíž špatná implementace se u starších routerů často stává terčem útok.

TIP: Jak zabezpečit svou domácí síť se dozvíte v dalším článku.