Domácí síť: využijte WiFi router naplno

Sdílejte data ze všech koutů domácnosti

Domácí síť je ideálním prostředkem pro sdílení dat mezi zařízeními a uživateli v domácnosti. Pokud do sítě připojíte síťový disk (běžně dostupné zařízení prodávané v obchodech s počítačovým vybavením a elektronikou) a nastavíte mu sdílené složky nebo nasdílíte adresář ze svého počítače, ostatní uživatelé (a jejich zařízení) budou mít tento úložný prostor a data na něm k dispozici.

Toto řešení se hodí zejména pro zálohování, nahrávání a promítání fotek, přehrávání filmů na chytré televizi nebo sdílení pracovních dat.

Využijte pohodlí síťové tiskárny

Podobně můžete využívat síťových tiskáren, které se dnes dokáží k síti připojit často i bezdrátově přes WiFi. Tisknout můžete rovnou z mobilu, počítače či notebooku na tiskárně, které je třeba v jiné místnosti nebo patře vašeho domu či kanceláře. K tiskárně mohou mít přístup všichni uživatelé připojení na domácí síti.

Vaše data mohou být dostupná i přes internet

Moderní routery dokáží zpřístupnit data ve vaší síti také přes internet, samozřejmě pouze v případě, že to dovolíte. To je výhodné, pokud občas pracujete z domova nebo chcete vaší babičce ukázat nové fotografie, které máte uložené na síťovém disku doma.

Aby vše fungovalo, jak má, je potřeba provést specifické nastavení na vašem routeru a nechat si od poskytovatele přidělit veřejnou IP adresu. U nás je k dispozici bez problémů na požádání za 50 Kč měsíčně.

Pomocí vzdálené plochy či specializovaných aplikací lze přes internet dokonce přímo pracovat na vašem počítači či notebooku, jako byte seděli u něho.

Připojte na síť celou domácnost

V současné době získávají oblibu specializované sety takzvané chytré domácnosti. Díky tomu můžete ke své síti připojit ovládání elektrických zásuvek a spotřebičů, bezpečnostních kamer, topení nebo otevírání oken. Následně pak můžete pomocí aplikace v telefonu nebo na počítači mít pod kontrolou celou domácnost.

Komu by se nelíbilo si v zimě zatopit hodinu předtím, než dorazí domů nebo mít možnost sledovat a regulovat spotřebu energie jednotlivých domácích spotřebičů.

Nezapomeňte na zabezpečení domácí sítě

Právě kvůli širokým možnostem využití domácí sítě nepodceňujte její zabezpečení. Důležité je pravidelně aktualizovat firmware vašeho routeru a dodržovat základní zásady bezpečnosti. WiFi síť by měla mít nastavené šifrování (na routeru se nastavuje nejčastěji jako protokol WPA/WPA2) pomocí bezpečného a dostatečně dlouhého hesla.

Doporučujeme také na routeru vypnout službu WPS (zjednodušený způsob připojení do sítě bez potřeby hesla), jejíž špatná implementace se u starších routerů často stává terčem útoku.