Co je to agregace, a jak ovlivňuje rychlost internetu?

Agregace je sdílení internetu

Agregací rozumíme sdílení kapacity internetové linky mezi více uživateli. Jedná se o vcelku běžnou vlastnost, díky které je možné internetové připojení lépe využít a především zlevnit. Pokud je nastavena správně a v rozumném poměru, nemusí být sdílení linky velký problém. Pokud je však kvůli agregaci internetu linka přetížená, projeví se to například pomalým načítáním stránek, kolísající rychlostí stahovaní nebo špatným přehráváním online videa.

Proč máte pomalé připojení především večer

Sdílení internetové linky funguje podobně jako přepážky na poště. Když chcete poslat balík dopoledne, kdy jsou ostatní lidé v práci, přepážky budou volné a pravděpodobně vše vyřídíte během několika minut. Pokud však na poštu dorazíte ve špičce, nejspíš si ve frontě nějakou dobu počkáte.

Stejně to funguje i u internetového připojení. Zatímco mimo špičku bude internet fungovat naprosto bez problémů, ve špičce, která se pohybuje většinou mezi 18. a 22. hodinou, se u agregovaného připojení můžete potýkat s problémy, neboť se o rychlost své linky budete dělit s největším počtem současně připojených lidí.

Rychlost „až XX Mb/s“ nemusí znamenat rychlý internet

Poskytovatelé připojení jsou si toho vědomi, a proto se můžeme setkávat s nabídkami připojení s rychlostí „až“ XX Mb/s. Výraz “až” dává najevo, že uváděná rychlost je maximální a šanci na její dosažení budete mít především v době, kdy ostatní uživatelé nebudou internet využívat.

Jak zjistím agregaci

Poskytovatelé připojení udávají agregaci internetu jako jeden z technických parametrů připojení (kromě například maximální rychlosti). Udává se v poměru 1:X, kde X znamená, s kolika dalšími lidmi kapacitu linky sdílíte. Čím nižší je číslo X, tím lépe pro vás. Pokud hledáte kvalitní připojení, doporučujeme spíše připojení s agregací kolem 1:10 a méně. Často se však můžeme setkat i s agregací 1:50 a více.

Z tohoto hlediska je nejlepším připojením vyhrazená linka. Tedy připojení, u kterého je rychlost vyhrazena pouze pro vás a vy ji s nikým nesdílíte. U takového připojení je jedno, zda ji využíváte ráno nebo večer, ostatní uživatelé na kvalitu připojení nebudou mít vliv.

Příčiny pomalého internetu mohou být různé

Agregace však není jediným důvodem, který má vliv na kvalitu internetového připojení. Roli může hrát stav počítače, který pro připojení používáte, hardware, technologie připojení (ADSL, WI-FI) či další nastavení poskytovatele.

Nabízíme bezdrátové připojení bez datových limitů s agregací maximálně 1:6, která však není zpravidla uplatňována ani ve špičkách. V případě, že jste v lokalitě s dostupným optickým připojením (dostupnost u vás rádi ověříme), můžete využít výhodnější optický internet. Náročným zákazníkům a pro profesionální použití pak dokážeme nabídnout i speciální vyhrazené linky s garantovanou propustností.