Připravil vám váš poskytovatel internetu kabelovou zásuvku a vy nyní přemýšlíte, jak do ní zapojit a nastavit Wi-Fi router? Nebo se vám rozbil starý router a měníte ho za nový? Poradíme vám jak postupovat.

Co je to Wi-Fi router?

Zjednodušeně řečeno Wi-Fi router je krabička, která u vás doma nebo v kanceláři vytvoří bezdrátovou síť, kterou propojí s internetem od vašeho poskytovatele. Budete tak moci připojit notebook, mobilní telefon a další zařízení na internet bez zbytečných kabelů. Využít ho můžete také pro propojení jednotlivých zařízení v domácnosti mezi sebou.

WiFi router - TP LINK

WiFi router – TP LINK

Zapojte router do zásuvky a připojte kabely

Místo pro router zvolte s ohledem na prostor, který potřebujete pokrýt bezdrátovým připojením. Router na poličce uprostřed bytu bude mít větší šanci pokrýt celý byt kvalitním signálem, než router schovaný pod postelí. Jediné dva kabely, které budete muset natrvalo zapojit, jsou napájecí (zapojte podle návodu) a kabel ze zásuvky od vašeho internetového poskytovatele. Ten zapojte do zdířky označené jako WAN, někdy také Internet.

WAN a LAN porty

WAN a LAN porty

Než nastavíte bezdrátovou síť, bude potřeba k routeru připojit kabelem také počítač nebo notebook. Jeden konec síťového kabelu zastrčte do síťové karty (jediná zdířka na vašem notebooku nebo počítači, kam kabel se zacvaknutím zapadne bez jakékoliv námahy), druhý konec zapojte do routeru do jakékoliv zbývající zdířky, nejčastěji bývají označené jako LAN.

Nastavení proveďte pomocí prohlížeče

Samotné nastavení routeru se provádí pomocí webového prohlížeče, do kterého stačí zadat správnou adresu. Pravděpodobně to bude 192.168.0.1 nebo 192.168.1.1, určitě jí ale naleznete v manuálu nebo nalepenou na samotném routeru stejně jako přihlašovací údaje.

192

Vyplněný adresní řádek prohlížeče


TIP: Ztratili jste návod a nevíte, jaké jsou přihlašovací údaje k vašemu routeru nastavené z výroby? Možná vám pomůže online databáze na routerpasswords.com

V administračním rozhraní hledejte položku WAN, kam zadejte parametry od vašeho poskytovatele internetu, které bývají napsány na objednávce nebo v informačním dopise o zřízení služby. Především je potřeba vyplnit IP adresu, masku, bránu (gateway) a DNS server. Po vyplnění těchto údajů nezapomeňte hodnoty uložit.

V tuto chvíli by vám již měl na notebooku nebo počítači, ze kterého nastavení provádíte, internet fungovat. Jelikož však chceme, aby internet byl dostupný bezdrátově a i pro další zařízení, je potřeba vytvořit a nastavit ještě Wi-Fi. Toto nastavení hledejte v menu pod názvy wireless nebo Wi-Fi.

Vytvořte si vlastní bezdrátovou síť

Administrační rozhraní každého routeru je trochu jiné, základní parametry ale budou shodné. Zadejte SSID (libovolný název vaší Wi-Fi sítě) a způsob zabezpečení zvolte WPA-PSK nebo WPA2-PSK (bývá schován v menu pod zabezpečení nebo wireless security). Poslední nutnou položkou bude vyplnění hesla, které bude muset zadat každý, kdo se bude chtít do sítě připojit. Hodnoty opět nezapomeňte uložit.

Nebojte se přivolat pomoc

V tuto chvíli byste měli mít vytvořenou funkční bezdrátovou síť s připojením na internet. Nastavování však může být někdy komplikované a nové zařízení často musí váš poskytovatel také povolit na své straně. U některých typů připojení, jako například ADSL, navíc probíhá konfigurace připojení odlišným způsobem a minimálně konzultaci s technickou podporou se nejspíš nevyhnete.

TIP: Přečtěte si průvodce připojením krok za krokem na konkrétním zařízení (NETIS).

btn_stahnout_pruvodce4