Rozvoj internetových služeb jde stále dopředu. Rychlé optické sítě se postupně rozšiřují, kvalita bezdrátového připojení se zvyšuje díky novým standardům a technologiím, a zrychluje se i připojení pomocí telefonních rozvodů. Možností, jak získat domů nebo do kanceláře internet narůstá a jejich poskytovatelé slibují rychlosti, o kterých se nám před pár lety ani nesnilo. Internet ale není jen stahování a přenosové rychlosti nejsou jediným ukazatelem, který byste měli sledovat.

Na stabilitě záleží

Jedním z nejdůležitějších parametrů internetového připojení je jeho stabilita. Stabilitou máme na mysli, jak moc rychlost připojení kolísá, jak proměnlivá je rychlost odezvy a zda během připojení nenastávají výpadky.

Parametry, které je dobré sledovat

  • latence: Velmi důležitým parametrem, podle kterého lze měřit kvalitu internetového připojení je latence neboli odezva. Podle latence poznáte, jak dlouho trvá komunikace vašeho počítače se servery na internetu.Rychlost odezvy se měří v milisekundách. Pokud je doba odezvy příliš vysoká (ve stovkách milisekund) mohou se objevovat problémy například s hlasovými službami a videohovory (Skype, VOIP) nebo při hraní akčních multiplayerových počítačových her. A to i přesto, že rychlost stahování je jinak vysoká.
  • jitter: V souvislosti s Latencí možná narazíte i na údaj jitter. Jedná se o hodnotu opět měřenou v milisekundách, podle které poznáte nežádoucí kolísání v rychlostech odezvy. Tento parametr pomáhá odhalit, jak je internetové připojení stabilní. Čím vyšší hodnota Jitter, tím hůře na tom stabilita připojení pravděpodobně bude.

Jak zjistíte latenci nebo jiter? Zkuste jednoduchou službu pingtest.net přímo ve vašem prohlížeči.

  • ztrátovost: Pokud je s internetovým připojením něco v nepořádku, může se to projevit i tím, že některá data, které si váš počítač vyměňuje s internetem, nedorazí do cíle nebo zůstanou bez odezvy. Pokud se ztratí jen malý blok dat z mnoha, nejspíš si toho ani nevšimnete, pokud se však ztráty dat opakují, bude to mít zásadní vliv prakticky na jakoukoliv vaši činnost na internetu. Připojení, během kterého dochází k pravidelným ztrátám paketů (malých bloků dat), se rozhodně nedá považovat za kvalitní. Ztrátovost nejlépe otestujete jednoduchým programem ping.

Co má vliv na kvalitu připojení

  • technologie: Připojení realizované pomocí optického kabelu má mnohem více předpokladů pro splnění všech kvalitativních nároků, než ADSL připojení na velmi staré telefonní lince nebo bezdrátové (WiFi) připojení v zarušené oblasti se špatnou viditelností na anténu přístupového bodu. Především u bezdrátového internetu je potřeba zkontrolovat a změřit kvalitu signálu.
  • poskytovatel: Roli hrají parametry připojení od vašeho poskytovatele. Tím máme na mysli, s kolika lidmi internetovou linku sdílíte (takzvaná agregace) nebo zda jsou některé služby upřednostňované před jinými (aby bylo například stále možné prohlížet webové stránky nebo telefonovat, i když je linka vytížená stahováním).
  • hardware: Kabely, router, acces point, zkrátka všechny krabičky a zařízení, které jsou zapojené mezi vaším počítačem a zásuvkou od poskytovatele mají na vaše připojení vliv. Pokud řešíte problémy, zkuste je restartovat, porovnat kvalitu připojení bez nich přímo na zásuvce od poskytovatele nebo je nechat zkontrolovat technikem.